Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997–2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.
„Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.
Od 2006 jest członkiem Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych.
NSZZ ”SOLIDARNOŚĆ” istnieje w PLL LOT od września 1980 r. W połowie 1980 r. spontanicznie powstał komitet założycielski Wolnych Związków Zawodowych. W skład komitetu weszli pracownicy reprezentujący całą społeczność przedsiębiorstwa. Jako pierwszy funkcję przewodniczącego związku pełnił kolega Andrzej Mówczan. Oto skład ówczesnego, pierwszego Prezydium Komisji Zakładowej:
Andrzej Mówczan – Przewodniczący
Jarosław Roszkowski – Z-ca przewodniczącego ds. kontaktów zewnętrznych
Andrzej Możdzierz – Z-ca przewodniczącego ds. organizacyjnych
Stanisław Marcysiak – Sekretarz
Tadeusz Opiłka – Skarbnik
Jadwiga Piekarska – Członek prezydium ds. zatrudnienia
Ryszard Kobus – Członek prezydium ds. płac
Marek Wożniak – Członek prezydium ds. socjalnych
Eugeniusz Zdunek – Członek prezydium ds. pracy i BHP
Walenty Stachowiak – Członek prezydium ds. sportu i rekreacji
Lucjan Chorzelski – Członek prezydium ds. szkolenia i wydawnictw
W chwili obecnej w skład Organizacji Międzyzakładowej nr 205, wchodzą Organizacje Oddziałowe w LOT AMS, Orlen Aviation oraz DO&CO.
Wszystkie wymienione podmioty, były w przeszłości częścią Narodowego Przewoźnika, jednakże z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne i polityczne, zostały wydzielone z jego struktur i sprzedane. Nie spowodowało to jednak rozbicia OM 205, która do chwili obecnej skupia wszystkie te Organizacje Oddziałowe, zachowując wspólną Komisję Międzyzakładową oraz jej Prezydium a co za tym idzie spójną politykę w działaniach propracowniczych i prosocjalnych.